Helsinki
Bruxelles
Lisbonne
Actualités et Archives de Jacques Delors
Actualités & Archives de
Jacques Delors
Accéder
Soutenez l'Institut Jacques Delors !
Cliquez ici
S'inscrire à la newsletter
S'inscrire à la newsletter
Consulter les newsletters
Communiqués de presse
Nomination de M. Sébastien Maillard à la direction de l’Institut Jacques Delors
4/09/2017 par nconti
Enrico Letta nommé Président de l’Institut Jacques Delors
5/07/2016 par nconti
De la Communauté européenne de l'énergie à l'Union de l'énergie
26/01/2015 par sbaz
Un nouveau rapport européen appelle à protéger la diversité cinématographique
20/11/2014 par sbaz
Le Prix de l’Initiative européenne 2014 décerné à Y.Bertoncini & T.Chopin
27/06/2014 par lmarnas
Revues de presse
Yves Bertoncini dans les médias en 2016
9/05/2017 par nconti
L'Institut Jacques Delors dans les médias en 2016
2/05/2017 par nconti
Jacques Delors dans les médias en 2015
13/05/2016 par nconti
Yves Bertoncini dans les médias en 2015
31/03/2016 par nconti
La déclaration du comité européen d'orientation de l'Institut Jacques Delors 2014 dans les médias
19/02/2015 par sbaz
Auteur
Yves Bertoncini

Yves Bertoncini

Yves Bertoncini a été Directeur de l'Institut Jacques Delors (2011-2017). Il assiste le ...
AGENDA
Chercher
Thèmes :
Choisir...
Choisir un thème
Types :
Choisir...
Choisir un type
Dates :
Choisir...
Valider
Médias

Yves Bertoncini dans PAP au sujet de la victoire de Donald Trump vue d'Europe et de France

le 09 Novembre 2016 à 19:20
Mention par Yves Bertoncini
Imprimer
Envoyer par e-mail

Yves Bertoncini, notre directeur, est interviewé par l'agence de presse polonaise PAP au sujet de la victoire de Donald Trump, dans un article intitulé "Francja/ Komentatorzy po wyborach w USA: "wielka niewiadoma", le 9 novembre 2016.

Francja/ Komentatorzy po wyborach w USA: "wielka niewiadoma"
Francuscy politycy ostrożnie odnoszą się do zwycięstwa Republikanina Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA, a komentatorzy mówią o "wielkiej niewiadomej”. Jak podkreślają, „nasze czujniki okazały się nieprzydatne”.
Przywódczyni populistycznego Frontu Narodowego Marine Le Pen wysłała gratulacje Donaldowi Trumpowi jeszcze przed zdobyciem przez niego wystarczającej do zwycięstwa liczby głosów elektorskich.
Minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault powiedział w wywiadzie radiowym, że „nasuwa się wiele pytań”, gdyż Francja jest sojusznikiem USA i „trzeba wspólnie pracować".
Według byłego premiera Dominique’a de Villepina „zwycięstwo Trumpa pokazało, jak zgubne jest nasze zadufanie, jak daleko jesteśmy od rzeczywistości”. Jako przejaw tego braku realizmu wymienił „izolowanie Rosji”.
Minister środowiska Segolene Royal oświadczyła w Marrakeszu, gdzie trwa konferencja klimatyczna, że wybór Trumpa „nie może powstrzymać” zawartych w Paryżu porozumień w sprawie przeciwdziałania ociepleniu klimatu, gdyż przewidują one, że „przez trzy lata nie można z nich wyjść”.
„To, co mówi Trump, należy brać poważnie, ale nie dosłownie” – skomentował wcześnie rano w radiu France Info historyk Thomas Snegaroff, specjalista od Stanów Zjednoczonych.
„Po Brexicie i tych wyborach wszystko robi się możliwe. Pewien świat się kończy na naszych oczach. Zawrót głowy” – napisał na Twitterze ambasador Francji w USA Gerard Araud.
„(Wyborcy) nie chcieli dziedziczki, która uważała, że prezydentura się jej należy. To ktoś niezdolny, by przekonać ludzi do swych idei” – uznała w kanale BFM TV korespondentka i komentatorka londyńskiego "Daily Telegraph" Anne-Elisabeth Moutet.
Natomiast według specjalisty od Stanów Zjednoczonych BFM TV Harolda Hymana „stoimy przed wielką niewiadomą". "Nikt dziś nie jest w stanie powiedzieć, jaką możliwość wprowadzenia w życie wyborczych obietnic będzie miał Trump jako prezydent” - oznajmił.
Olivier Piton, adwokat pracujący we Francji i USA, ubolewał, że "nie zauważyliśmy pęknięcia Ameryki, nie widzieliśmy rozpaczy spauperyzowanych klas średnich – nasze czujniki wykazały całkowitą nieprzydatność".
Yves Bertoncini, dyrektor think tanku Instytut Jacques'a Delors "Nasza Europa", powiedział PAP, że "okaże się czy prezydentura Trumpa to katastrofa, czy też nie, czy można porównać ją z Brexitem, który przyniósł nieporządek i niepewność”.
Zdaniem politologa „amerykańska niespodzianka” nie zwiększa szans Marine Le Pen na zostanie prezydentem Francji. „Dwie tury wyborów prezydenckich we Francji powodują, że nawet jeśli zwycięstwo Trumpa pozwoli Marine Le Pen zdobyć dodatkowe głosy w pierwszej turze, to i tak zwolennicy przegranych kandydatów będą w stanie pozbawić ją zwycięstwa w drugiej turze. Szczególnie jeśli jej przeciwnikiem będzie kandydat prawicy” - komentuje.
Według Bertonciniego znaczenie wyboru Trumpa dla Europy będzie zależeć od jego działań w pierwszych miesiącach i reakcji Władimira Putina. „Dotąd NATO było gwarancją bezpieczeństwa Europy, dla Francji, jak i dla Polski. Czy jeśli NATO przestanie działać, Europa – między Putinem a (prezydentem Turcji Recepem Tayyipem) Erdoganem – pomyśli poważnie o własnej obronie? W okresie przejściowym i w początkach prezydentury Trumpa, Kreml, Państwo Islamskie i inni wrogowie testować będą zapewne zarówno Amerykę, jak i Europę” - przewiduje.
Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)
llew/ ksaj/
25674616
Copyright © PAP SA 2016 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Contact - Plan du site - Mentions légales - Jobs
Institut Jacques Delors - 19, rue de Milan - 75009 Paris - Tel. +33 1 44 58 97 97 - Email : info@delorsinstitute.eu
Jacques Delors Institut – Berlin, Pariser Platz 6, 10117 Berlin
Powered by Walabiz
Les cookies assurent le bon fonctionnement de notre site internet.
En utilisant ce dernier, vous acceptez l'utilisation des cookies.