Jak czytać historię, by zmieniać świat? W poszukiwaniu zjednoczonej Europy

Czy historia dalej może inspirować nas do działania i zmiany – tak, jak w przeszłości inspirowała wielkich Europejczyków i Europejki? O tym porozmawiamy podczas debaty, która odbędzie się 24 lutego o 15:00 w gmachu Wydziału Neofilologii UW przy ul. Dobrej 55, w sali 1.007 i online.

Jak często słyszymy sprzeczne informacje o tym samym wydarzeniu i bohaterach z przeszłości? 

Dlaczego tak jest? Nie od dziś wiemy, że historia podlega manipulacjom. Wiedział o tym prof. Bronisław Geremek. Profesor, który był historykiem mówił o tym, jak trudno zjednoczyć pamięć w czasie integracji europejskiej – w końcu w każdym kraju wydarzenia dziejowe są interpretowane w inny sposób. Nie jest jednak niemożliwe – jeśli będziemy pracować razem i szukać tego, co nas jednoczy. 

Jak pogodzić małe-wielkie historie i opowiadać o Europie równych sobie państw?

I czy historia dalej może inspirować nas do działania i zmiany – tak, jak w przeszłości inspirowała wielkich Europejczyków i Europejki? 

Na te pytania i wiele więcej odpowiemy w czasie debaty: Jak czytać historię, by zmieniać świat? W poszukiwaniu zjednoczonej Europy, która odbędzie się 24 lutego o 15:00 w gmachu Wydziału Neofilologii UW przy ul. Dobrej 55, w sali 1.007.

Chcecie wziąć udział online? Wypełnijcie formularz zgłoszeniowy, a my wyślemy Wam link do spotkania: https://forms.office.com/r/bwUjtFw8Nj

W debacie wezmą udział:

Agnieszka Jankowiak-Maiknauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, tutorka, trenerka Odysei Umysłu oraz aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Publicystka, autorka licznych materiałów dydaktycznych oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych, promotorka społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii. 

Cornelia Constantin – historyczka i politolożka. Uzyskała tytuł doktorski w Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Jej główne tematy badawcze to pamięć zbiorowa w Europie, obywatelstwo i europejska sfera publiczna. W 2021 roku opublikowała książkę „Les pères de l’Europe en héritages” poświęconą Ojcom Europy. Współpracuje w z Instytutem Jacque’a Delorsa. Jest współautorką publikacji „Robert Schuman’s legacy in Jacques Delors’ vision and action” powstałej w ramach programu Beyond Robert Schuman’s Europe. 

Mateusz Mazzini – socjolog, latynoamerykanista, reporter, od blisko dziesięciu lat piszący regularnie dla polskich i zagranicznych tytułów. Absolwent St Antony’s College, University of Oxford, gdzie ukończył studia w Instytucie Nauk Latynoamerykańskich. Absolwent studiów doktoranckich w Graduate School for Social Research Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadził badania porównawcze na temat pamięci zbiorowej okresu transformacyjnego w Chile i w Polsce. W 2015 r. nagrodzony tytułem Global Media Fellow przez Fundację Bertlesmanna i Deutsche Welle. W 2017 r. przebywał na rezydenturze badawczej na University College London. W 2020 r. nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy. W 2021 r. został stypendystą nagrody Excellence in Journalism przyznawanej przez Balkan Investigative Reporting Network. Na co dzień publikuje na tematy związane z Ameryką Łacińską i Globalnym Południem, Europą Zachodnią, zajmuje się również zagadnieniami populizmu, radykalnej prawicy i innych globalnych procesów. Obecnie związany z Gazetą Wyborczą i tygodnikiem POLITYKA, współpracuje naukowo z Domem Historii Europejskiej w Brukseli. 

Debatę poprowadzi Karolina Zbytniewska – ekspertka ds. europejskich, redaktorka i dziennikarka. Po doświadczeniach w Parlamencie Europejskim, Ministerstwie Środowiska, OBWE, a także w licznych polskich i europejskich redakcjach w charakterze dziennikarki freelancera, w 2010 r. związała się z EURACTIV.pl, portalem informacyjnym poświęconym sprawom europejskim i międzynarodowym. Od 2017 r. doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego koncentrująca się na tematyce populizmu i migracji.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, jego współorganizatorem jest Ośrodek Kultury Francuskiej UW. Partnerem debaty jest EURACTIV.pl.

Decyzją Senatu RP rok 2022 został ustanowiony Rokiem Bronisława Geremka. To w tym roku Profesor obchodziłby 90. Urodziny. Debata jest związana z obchodami Roku Geremka. 

Wydarzenie odbywa się ramach projektu Beyond Robert Schuman’s Europe poświęconemu rocznicy powstania Deklaracji Schumana, a więc Zjednoczonej Europie. Opowiada o wielkich postaciach, które zmieniły bieg historii i dążyły do zjednoczenia Europy. 

Organizacje, które biorą udział w projekcie Beyond Robert Schuman’s Europe:

Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka (Polska)
Notre Europe – Instytut Jacquesa Delorsa (Francja)
Forum Dialogu i Współpracy Jerzego Giedroycia (Litwa)
Biblioteka Václava Havla (Czechy)
Instytut Studiów nad Federalizmem im. Altiero Spinellego (Włochy)

Projekt jest realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej (Program: Europa dla Obywateli).

EURACTIV.pl jest patronem medialnym wydarzenia.