Domů
Úspory energie
Think-tank: Pandemie může vést ke zvýšení energetické chudoby. Fondy EU by s tím měly počítat už nyní
Klimatizačními jednotkami posetá budova v New Yorku. Autor: Marcel Oosterwijk, Flickr

Think-tank: Pandemie může vést ke zvýšení energetické chudoby. Fondy EU by s tím měly počítat už nyní

Institut ve svém nově zveřejněném policy paperu apeluje na Evropskou komisi a vlády jednotlivých členských zemí, aby konkrétně domácnostem postiženým energetickou chudobou alokovaly z fondů určených na obnovu po pandemii koronaviru dostatečné finanční prostředky. Přestože energetická chudoba v posledních letech klesá, v roce 2019 si stále 30 milionů lidí nebylo schopno dostatečně vytopit domov. Pandemie podle autorů policy paperu tato čísla pravděpodobně významně zhorší. Informoval o tom portál Euractiv.

Evropský think-tank Institut Jacquesa Delorse ve svém policy paperu apeluje na Evropskou komisi a vlády jednotlivých členských zemí, aby pro postižené energetickou chudobou alokovaly z fondů navázaných na obnovu po pandemii koronaviru dostatečné finanční prostředky. Právě koronavirus podle Institutu počet lidí žijících v energetické chudobě pravděpodobně zvýší. Aktuální data ovšem nejsou dostupná.

30 milionů lidí v EU si nemůže vytopit domov

Energetická chudoba je největším problémem v jižní Evropě, kde jsou budovy méně izolované, a tedy méně odolné vůči chladnému počasí. Největší podíly lidí, kteří mají problémy dostatečně vytopit své domovy na celkové populaci, žijí v Bulharsku, Řecku, Portugalsku, Litvě a na Kypru. Mnohých lidí se ovšem energetická chudoba týká i v létě, kdy si nejsou schopni domov dostatečně ochladit.

„Jsou zde domácnosti, které se potýkají s nepohodlím po celý rok. V zimě jsou příliš chladné a v létě příliš teplé,“ uvádí Marie Delair, jedna z autorů policy paperu z Institutu Jacquesa Delorse.

Podíl populace neschopné dostatečně vytopit svůj domov v zemích EU v roce 2019. Zdroj: Institut Jacquese Delorse/Eurostat

Energetická chudoba se může kvůli pandemii zhoršit

Energetická chudoba v posledních deseti letech poklesla. Nicméně podle think-tanku v roce 2019 v EU nebylo 30 milionů lidí schopno dostatečně vytopit své domovy. Zároveň existují obavy, že se tato čísla opět zvýší v důsledku nárůstu chudoby kvůli pandemii koronaviru.

Dva hlavní důvody vzniku energetické chudoby se totiž mohou díky pandemii koronaviru zhoršit – bydlení v budovách s vysokou energetickou náročností a neschopnost dovolit si vytápění či jiné energie kvůli zhoršené finanční situaci.

„COVID-19 má dva extrémně negativní důsledky na energeticky chudé domácnosti. První je to, že počet chudých lidí obecně vzrůstá kvůli ztrátě příjmů vytvořených ekonomickou krizí. Druhým důvodem je logicky fakt, že lidé zůstávají doma déle kvůli karanténě, omezením vycházení a jiným opatřením. Faktura za energie tak roste,“ říká Thomas Pellerin-Carlin, spoluautor policy paperu z Institutu Jacquesa Delorse

Policy paper se ovšem snaží upozornit na to, že kvůli pandemii se energetická chudoba může týkat nových skupin obyvatel, jako například studentů, nebo živnostníků.

Finance musí být zaměřeny na ty nejpotřebnější

V říjnu 2020 Komise spustila Renovační vlnu zaměřenou na snížení energetické náročnosti budov. Podle autorů policy paperu ovšem peníze nemusí jít na renovaci budov. Zároveň, v případě, že jsou finance skutečně využity na renovaci budov, je podle autorů nutné zajistit, aby z něj neprofitovaly primárně bohaté komunity.

„Apelujeme na Evropskou komisi, aby zajistila, že v každém národním [klimaticko-energetickém] plánu bude minimální objem peněz, který bude určen konkrétně pro energeticky chudé domácnosti,“ dodává Thomas Pellerin-Carlin.

Autor úvodní fotografie: Marcel Oosterwijk, Flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Kozák
11. únor 2021, 10:50

A co takhle radši zateplení, místo dalšího zbytečně podporovaného kšeftu energetických lobby?

Omega
11. únor 2021, 11:31

Nápad dobrý, ale nezrealizovatelný.

U nového domu to člověk samozřejmě udělá - protože pořádný návrh ušetří peníze a zvýší pohodlí v domě.

U starého stojí zateplení přes půl miliónu. Protože je potřeba zateplit, vyměnit okna, změnit způsob vytápění. A to je částka, která se nevrátí. Znám spoustu lidí kteří se k tomuto dilematu dostali. Dům má velké tepelné ztráty, ale oni topí kotlem na dřevo, které je ročně stojí 30000. Po zateplení by sice za teplo dali jenom 10000 (ohřev TUV) ročně, ale cena zateplení by se vracela přes 25 let.

Pokud na tohle nebude dotace, která sníží návratnost na 7 let, tak do toho nepůjdou. A to by znamenalo na půl miliónu dát dotaci 300 000 - pokud bych měl k dispozici na takové akce 3 miliardy ročně - tak se bavíme o 10 000 domů ročně. Jen v ČR je takových domů víc než milión.

Kozák
11. únor 2021, 15:17

V tom případě ať se ale nikomu nedotuje teplíčko a plejtvání energií. Ta schůdná varianta je dotace zateplení. A taky lidi nemůsí přetápět.

Omega
11. únor 2021, 21:59

No nevím co je přetápět.

Mám za standard 24 stupňů.

A co jsem zjistil u většiny kamarádů, tak k této hodnotě teploty dospěli postupně všichni.

V létě je 24 rozumně chladné, v zimě je to rozumně teplé, nemusíte řešit, jestli jsou děti oblečené nebo ne, u sebe neřešíte kolik vrstev na sobě potřebujete, prostě příjemná teplota.

A pro lidi z paneláků - zateplených - tam je ta teplota okolo 24 také normální.

Petr
11. únor 2021, 14:19

Zateplení u paneláků a bytových domů je výborná věc.

Ale pokud jde o velké rodinné domy v průměrném počasí EU, tak je často lepší spíš návrat do minulosti, a soustředit 20 stupňové vytápění zpět jen na kuchyň, koupelnu a obývák.

Jan Veselý
11. únor 2021, 14:37

I vy snílku, tohle vám jen těžko někde projde.

Vinkler
11. únor 2021, 15:43

Já to ještě pamatuji.

To ale byly výplaty tak tisíc korun. Možná nás ta budoucnost čeká. Vývoj po spirále?

Jan Veselý
11. únor 2021, 15:49

No, já si rozhodně hodlám užívat tu láci v dobře zatepleném baráku. Bydlet ve studené haluzně se mi rozhodně nechce.

Juan
11. únor 2021, 14:48

ať zruší ten nesmyslný "lockdown" a tu uměle vykonstruovanou p(l)andemii a je "po ftákách"

Vinkler
12. únor 2021, 07:34

No už k tomu směřujeme. Nevím da je dost mrazících vozů. Krematorií určitě není. A pomůžou cementárny?

Jan Veselý
12. únor 2021, 08:02

Využije se tradiční postup. Za městem se vykope jáma a mrtvá těla se budou házet tam. A průběžně se to bude prosypávat vápnem. Fakt "radostná" představa. Mě stačily ty historky z loňského jara v Itálii, kdy tam měli zahlcené zdravotnictví.

Juan
12. únor 2021, 09:18

@ Jan Veselý-12. únor 2021, 08:02

Tupá propaganda z dílny svědků koronových, které dnes už nikdo nevěří ale bojí se to veřejně přiznat kvůli represím.

Od jara 2020 se Itálie stala jakýmsi symbolem koronové katastrofy - zemí, jejíž dominantou již není Koloseum v Římě, ale naskládané rakve. Pokud se blíže podíváte na údaje, které byly nyní zveřejněny, je zřejmé, že italský mýtus je založen na poměrně tenké databázi.

https://www.rubikon.news/artikel/viel-larm-um-wenig

Chemik
11. únor 2021, 15:51

Tady bude fungovat jediná nejúčinnější nemilosrdná páka v podobě uhlíkové daně, z které se můžou financovat bez uhlíkové projekční dotace, abychom nezatěžovaly stále více erár.

St
11. únor 2021, 20:57

Není možné, tady v diskusích někteří lidé psali, že díky OZE energie bude levná a bude jí dostatek. Že by se někde stala chyba v Matrixu? Že by někde soudruzi z NDR udělali chybu? No to se mi věřit nechce. Přeci díky OZE spasíme svět. Asi to bude trošku jinak, jak se nám snaží někteří lidé vsugerovat.

Milano
17. únor 2021, 01:09

Pánové, stačí se podívat na https://www.novazelenausporam.cz/nabidka-dotaci/rodinne-domy-zatepleni/

je zde velkorysý program dotací na zateplení domů. Takže je to jen lenost nebo hloupost, když někdo protopí své peníze zbytečně?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se